maciek1

Zatrudnianie cudzoziemców baner 750x100px 4

2

Partnerzy

sanok2_kopia

ustrzyki

zarszyn

besko

lesko

lesko2

krosno

jaslo

brzozow

dynow

przemysl

podkarpacie

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem ustrzykionline.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
Tel. 506 137 803

Linki

Portale

Dzielnice


Stowarzyszenia

Urzędy
Urząd Skarbowy
ZUS
Urząd Miasta
Urząd Gminy
StarostwoPowiatowe
Urząd Pracy

Parafie

Szkoły

Historia Ustrzyk

Pierwsza wzmianka o Ustrzykach Dolnych pochodzi z 1502 r., kiedy to król Jan Olbracht oddał te okolice w dzierżawę Iwonii Janczonowiczowi herbu Przestrzał rodem z Siedmiogrodu za zasługi położone w czasie wojny bukowińskiej. Ustrzyki zamieszkiwała wtedy ludność przybyła z ruskich wsi rolniczych oraz wołoscy pasterze poszukujący bezpiecznej osady. Przybyli tu również Polacy, Niemcy i Węgrzy. W 1509 r. Iwonia lokował wieś Ustrzyki, wtedy nazwaną Ustryk (od "ustrik" - miejsce zbiegu potoków), od której jego ród przyjął później miano Ustrzyckich. Dzięki dogodnemu położeniu na rozwidleniu ważnych szlaków handlowych wiodących do Krosna, Sambora i na Węgry rozwinął się tutaj handel. W 1727 r. na mocy postanowienia króla Augusta II Mocnego Ustrzyki otrzymały prawa miejskie. Wiązało się to z napływem ludności, wśród której najliczniejszą grupę stanowili żydowscy kupcy. Do rozbiorów obszar ten był w wojeDworzec PKP i PKSwództwie ruskim, a w 1772 r. znalazł się pod zaborem austriackim. W okresie konfederacji barskiej miasto i okolice były terenem walki konfederatów z wojskami rosyjskimi. W 1846 r. mieszkańcy Ustrzyk i okolic aktywnie uczestniczyli w powstaniu przeciw zaborcy.

Wiek dziewiętnasty przyniósł zmiany w całej Europie, a wielka fala przemian dotarła także do miasteczka nad Strwiążem, przynosząc jego mieszkańcom pewne korzyści oraz nowe możliwości. W 1872 r. poprowadzono tędy strategiczną linię kolejową z Węgier do twierdzy Przemyśl. Istotny dla tego obszaru był rozwój przemysłu naftowego oraz powstanie kopalń w Brzegach Dolnych, Stebniku i Łodynie. Pod koniec XIX wieku powstała tu rafineria ropy naftowej. W II poł. XIX w. nastąpił rozwój przemysłu drzewnego.

Z okresu I wojny światowej należy wspomnieć, że przez okolice Ustrzyk dwukrotnie przechodził front, a w listopadzie 1918 r. miasto było świadkiem zwycięskiej potyczki opancerzonego pociągu pod dowództwem, wówczas porucznika , St.Wł. Maczka z oddziałem ukraińskich nacjonalistów. W okresie międzywojennym w Ustianowej funkcjonowały: szkoła szybowcowa i jedno z największych w Europie szybowisk.

Późniejsze czasy nie oszczędzały osady nad Strwiążem. W 1939 r. miasto - jako teren na wschód od rzeki San - znalazło się pod okupacją sowiecką: w latach 1941-1944 było pod Budynek PGNiGEokupacją niemiecką. W ciągu dwóch lat okupacji Niemcy dokonali całkowitej eksterminacji miejscowej ludności żydowskiej. Kolejne ofiary i cierpienie przyniósł konflikt polsko-ukraiński.

Po wojnie Ustrzyki i okolice znalazły się w granicach ZSRR, a w 1951r. w ramach wymiany terenów przygranicznych ponownie wróciły do Polski, a część Lubelszczyzny (część powiatu hrubieszowieskiego z miastami: Bełz, Krystynopol i Waręż) przyłączono do ZSRR (dzisiaj są one w granicach państwa ukraińskiego). Proces ten wiązał się z przesiedleniem mieszkańców . Nad Strwiąż przybyła ludność m.in. z Sokalszczyzny. Na odzyskanych terenach utworzono powiat z siedzibą w Ustrzykach Dolnych. W latach 1972-1982 w południowo-zachodniej części miasta wybudowano na owe czasy największy w Europie kombinat drzewny przetwarzający drewno Bieszczadów i Podkarpacia.

Źródło:www. ustrzyki-dolne.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

baner PO WER 300x250 pomarańcz 2 1 1 1

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Promowane firmy

 

Nasze Ustrzyki

250px-POL_Ustrzyki_Dolne_COA.svgUstrzyki Dolne – miasto w woj. podkarpackim, siedziba powiatu bieszczadzkiego, położone nad rzeką Strwiąż. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ustrzyki Dolne... więcej

punktMapa Ustrzyk
punktHistoria Ustrzyk
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Ustrzyki Dolne – miasto w woj. podkarpackim, siedziba powiatu bieszczadzkiego, położone nad rzeką Strwiąż. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ustrzyki Dolne... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Ustrzyk
punktMuzea Ustrzyk

Komunikacja

ikonka_7Ustrzyki Dolne – miasto w woj. podkarpackim, siedziba powiatu bieszczadzkiego, położone nad rzeką Strwiąż. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ustrzyki Dolne... więcej

punktPKS Ustrzyki

punktPrywatni

Artykuły sponsorowane

Videorelacje

Szkoły

Ostatnie komentarze

 • Kontakt
  Ballazanrab 20.03.2018 12:55
  Hello. And Bye.
   
 • Kontakt
  SergeyBAT 20.03.2018 12:37
  детские порно фильмы детские порно фильмы детское порно онлайн скачать зоо порно видео проститутки ...
   
 • Kontakt
  Eliasasrab 20.03.2018 12:12
  Hello. And Bye.
   
 • Kontakt
  Bricirazrab 20.03.2018 11:36
  Hello. And Bye.
   
 • Kontakt
  SergeyBAT 20.03.2018 11:31
  проститутки тюмени проститутки москвы детское порно видео детское порно аниме купить наркотики через ...